• Telefon: 444 64 41

  • Adres: Gebze Merkez Prime Hastanesi

  • Pazartesi-Cumartesi: 8:30 - 17:30

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
  • 110
  • 0

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri burnun sürekli tıkanıyor olmasıdır. Burun tıkanıklığı farklı sebeplerle ortaya çıkabilecek olsa da ilk akla gelen üst solunum yolu kaynaklı tıkanmalardır. Ayrıca, havadaki nemden dolayı burun içi kuruyabilir ve tıkanabilir. Bir diğer neden ise geniz etinin büyük ve burun boşluğunu tamamen tıkıyor olmasıdır. Tüm bu sorunların yanı sıra bebek alerjik bir bünyeye sahipse bu durum da burun tıkanıklığına neden olabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hangi Sorunlara Yol Açar

  • Burun tıkanıklığı giderilmezse orta kulak iltihabı ya da sinüzit gibi daha ciddi üst solunum yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilir.
  • Burun tıkanıklığının en çok etkilediği noktalardan biri de şüphesiz uykudur. Bebek rahat uyuyamaz ve gece boyunca uykusu bölünür. Eğer kronikleşmiş bir tıkanmadan bahsediyorsak bebeğin büyümesi ve gelişimi de bundan olumsuz etkilenir.
  • Emzirilirken bebeğin burun yolları açık olmalıdır. Burnu tıkalı olursa bebek düzgün ememez ve yeterince beslenemez. Bebek ağızdan nefes almaya devam edeceği için memeyi kavrayamaz ve hava yutar, bu da gaz sancılarına sebep olur.

Peki Tedavi Nedir ?

Burun tıkanıklığının tedavisinde esas olan tıkanıklığın nedenini anlamaktır. Eğer bir grip veya nezleden dolayı burun tıkandıysa kısa süreli bir ilaç tedavisi uygulanır. Sorun geniz etinin büyüklüğünden kaynaklanıyorsa cerrahi bir operasyon gerekir. Tıkanıklığın sebebi alerji ise daha uzun soluklu bir tedavi uygulanır. Alerjiyi tetikleyen maddelerden mümkün olduğunca uzak kalınması, bulunduğu ortamın sürekli havalandırılması ve çocuk doktoru tarafından düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

Not: Çocuklar burunlarına madeni para, oyun hamuru veya farklı cisimler sokabilir ve bu da burun tıkanıklığa yol açar. Bunun ne kadar da sık rastlanan bir durum olduğunu görmek isterseniz Ankara’da bulunan Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB kliniğinin açtığı ameliyatla burundan çıkarılan maddeler sergisini ziyaret etmenizi öneririm 🙂

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için mail adresinizi bırakmanız gerekmektedir. *